Ako nájsť výhodné ubytovanie v Londýne

Naozaj musíte za hotel zaplatiť viac ako 100 € za noc, alebo existuje aj lepšie riešenie?

Londýn patrí medzi najobľúbenejšie a najviac navštevované miesta na svete. Nájdete v ňom obrovské množstvo rôznych ubytovacích zariadení, z ktorých si môžete vyberať. Z hľadiska cenovej dostupnosti to však vôbec nie je jednoduché a nájsť čo najvýhodnejšie ubytovanie v Londýne môže byť dosť náročné.

V tomto článku vám poradím, ako postupovať pri hľadaní a výbere najvhodnejšieho ubytovania pre váš pobyt v Londýne. Poskytnem vám všetky dôležité informácie potrebné na to, aby ste si mohli vybrať ubytovanie, s ktorým budete spokojní po všetkých stránkach.

Odporúčam vám však prečítať si celý tento článok, môže vám to pomôcť ušetriť na ubytovaní v Londýne. Aspoň vám ostane viac peňazí na jedlo, nákupy či suveníry pre vašich blízkych.

Tak poďme na to.

Hľadáte rýchle a jednoduché riešenie?

Cieľom tohto článku je poskytnúť vám kompletný návod na to, ako nájsť ideálne ubytovanie v Londýne. Pokiaľ chcete mať kompletné informácie, čítajte ďalej.

Avšak, ak by ste radšej iba rýchlo našli vhodné ubytovanie na váš vylet, vyskúšajte použiť niektorý z týchto odkazov. Verím, že vám pomôžu nájsť to, čo hľadáte.

3 hlavné faktory ovplyvňujúce cenu ubytovania v Londýne

Londýn patrí medzi najdrahšie mestá na svete. A práve ubytovanie tvorí pri návšteve tejto metropoly najväčšiu časť výdavkov väčšiny turistov. Ceny ubytovania v Londýne sa totiž pohybujú od prijateľných až po úplne astronomické sumy. Prečo je tomu tak?

Dôvodom vysokých cien za ubytovanie sú najmä vysoké ceny nehnuteľností, ktoré spolu s obrovskou návštevnosťou turistami posúvajú ceny nahor.

Ak si chcete nájsť v Londýne ubytovanie za prijateľnú cenu, musíte vedieť, ktoré faktory ovplyvňujú jej výšku. V podstate ide o 3 hlavné faktory, ktorými sú lokalita, typ ubytovania a sezóna. O každom z nich vám niečo poviem.

1. Lokalita

Lokalita predstavuje rozhodujúci faktor pri výške ceny za ubytovanie. V centre Londýna lacné ubytovanie jednoducho nenájdete. S rastúcou vzdialenosťou od centra smerom k okrajovým štvrtiam však cena postupne klesá a stáva sa omnoho prívetivejšou.

Ak si však nájdete ubytovanie mimo centra, musíte rátať s dopravnými presunmi cez mesto, keďže väčšina pamiatok a miest, ktoré budete chcieť navštíviť, sa nachádza práve v centre. Preprava vás tak bude stáť viac peňazí a samozrejme stratíte množstvo času cestovaním.

Rozhodnutie, či sa vám to oplatí je však už na vás.

2. Typ ubytovania

Aj typ ubytovacieho zariadenia a samotnej izby samozrejme ovplyvňuje to, koľko vás ubytovanie v Londýne bude stáť.

Štvorhviezdičkový hotel stojí viac ako malý rodinný penzión či bed and breakfast. Okrem toho existuje množstvo londýnskych hostelov, v ktorých sa môžete ubytovať za naozaj výhodnú cenu. Budete však musieť prijať to, že to nebude tak pohodlné, ako napríklad v klasickom hoteli.

Všetko to záleží iba na vašich preferenciách a na tom, akú úroveň komfortu požadujete. Myslite však na to, že pravdepodobne budete na vašej izbe naozaj iba prespávať a väčšinu času strávite v uliciach Londýna.

3. Obdobie a deň v týždni

Ubytovanie v Londýne je pochopiteľne najdrahšie práve počas letných prázdnin a ďalších období, keď ľudia radi cestujú.

Čím viac chce ísť do Londýna turistov, tým drahšie je ubytovanie. Ubytovacie zariadenia totiž o vysokom dopyte vedia a ceny sa snažia tlačiť čo najviac smerom nahor.

Ak teda chcete, aby bol váš výlet do Londýna čo najlacnejší, vyhnite sa preplneným termínom a vyberte sa do Londýna napríklad počas klasického pracovného týždňa.

Cena ubytovania v Londýne je ovplyvnená aj dňom týždňa a tým, či sa v Londýne v danom čase konajú nejaké známe akcie a podujatia.

 

 

Výber vhodného typu ubytovania

Pri výbere ubytovania v Londýne je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich cenu práve typ ubytovania. Na výber máte z hotelov, hostelov, penizónov, apartmánov, bed and breakfast a ďalších typov ubytovania, ktorých cena môže byť diametrálne odlišná.

Hotely

V Londýne sa nachádza obrovské množstvo hotelov, z ktorých si môžete vybrať. Samozrejme, tieto hotely sa líšia v úrovni luxusu, pohodlia, poskytovaných služieb a ďalších faktorov, no vo všeobecnosti budete môcť očakávať určitú kvalitu, ktorá je s hotelmi väčšinou spájaná.

Vyskúšať môžete početné lacné (budget) hotely v Lodnýne, no zároveň sa môžete rozmaznávať v 5-hviezdičkových luxusných hoteloch, ak vám to peňaženka dovolí.

Hostely

Hostely sú vyhľadávané najmä ľuďmi, ktorí preferujú nízku cenu a sú ochotní vzdať sa svojho pohodlia a súkromia. V hosteloch budete ubytovaní na izbe aj s cudzími ľuďmi, s ktorými budete zdieľať aj kúpeľňu.

Hostely však majú aj ďalšie výhody. Väčšinou sú obývané zaujímavými mladými ľuďmi, s ktorými sa môžete zoznámiť a zabaviť. Zároveň mávajú hostely často veľmi výhodnú lokalitu, aspoň v porovnaní s hotelmi v blízkej cenovej kategórii.

Penzióny

Pokiaľ máte radi klasické súkromné izby, no nepáči sa vám masová povaha hotelov a preferujete osobnejší prístup, penzióny pre vás budú ideálnym riešením.

Penzióny sú menšie, často neposkytujú 24-hodinovú recepciu a ich služby nie sú na takej úrovni, ako je zvykom pri hoteloch, no pohodlne si v nich oddýchnete a možno sa na recepcii stretnete aj s majiteľom.

Apartmány

Pokiaľ si radi sami varíte a chcete mať na ubytovaní vlastnú kuchynku, ideálnym riešením pre vás bude apartmán. Budete mať k dispozícií všetko, čo budete potrebovať, vďaka čomu sa budete cítiť ako doma.

Mnoho ubytovacích zariadení je zameraných čisto na apartmány, no tieto typy izieb nájdete často aj v ponuke bežných hotelov či iných typov ubytovacích zariadení.

Bed and breakfast

Bed and Breakfast (skrátene BNB) sú špecifický typ ubytovania, ktorý sa spravidla vyznačuje jednoduchou izbou určenou hlavne na prespatie a raňajkami. Pokiaľ chcete na izbe naozaj iba prespávať a radi by ste sa najedli ešte pred vyrazením do ulíc veľkomesta, vyskúšajte BNB.

Výber ideálnej lokality ubytovania v Londýne

Pri lokalite väčšinou platí, že čím bližšie k centru ste, tým lepšie. Väčšina pamiatok a atrakcií, ktoré pravdepodobne budete chcieť navštíviť, sa nachádza blízko centra, takže vďaka centrálnemu ubytovaniu nebudete musieť tráviť toľko času na cestách a platiť toľko za lístky na MHD. Samozrejme, na druhej strane je to, že čím bližšie k centru ste, tým budete za ubytovanie platiť viac.

Je už iba na vás, ako sa rozhodnete.

Ubytovanie v centre Londýna

Ak by ste radi bývali v centre Londýna a mali všetko blízko, kliknite na tlačidlo nižšie a vyberte si niektoré z centrálne umiestnených ubytovacích zariadení v Londýne.

Buďte však pripravení na to, že vaše ubytovanie bude drahšie, ako keby ste sa ubytovali mimo centra.

Ubytovanie kdekoľvek v Londýne

Pokiaľ chcete nájsť lacné ubytovanie v Londýne, odporúčam vám nezamerať sa na špecifickú lokalitu a prehľadávať ubytovacie zariadenia v celom Londýne.

Je pravda, že budete musieť každý deň aspoň nejaký čas stráviť prepravou, no ušetríte. Cenové rozdiely môžu byť naozaj veľmi vysoké.

Výber ideálneho obdobia na návštevu Londýna

Posledným dôležitým faktorom ovplyvňujúcim cenu vášho výletu je to, kedy sa rozhodnete prísť do Londýna. Ceny za ubytovanie sú sezónne, kvôli čomu vás môže dovolenka stáť počas rušných období podstatne viac.

Kedy je ubytovanie drahšie?

 

  • letné prázdniny
  • Vianoce
  • Veľká noc
  • víkendy

Kedy je ubytovanie lacnejšie?

  • pracovné dni
  • dni, týždne a mesiace, keď väčšina ľudí necestuje

Ako zvoliť lacnejšie obdobie

Voľba lacnejšieho obdobia je relatívne jednoduchá.

Necestujte vtedy, keď cestuje väčšina ľudí. Vyhnite sa návšteve Londýna počas sviatkov a pokiaľ je to možné, skúste prísť cez týždeň a nie cez víkend.

Lacné ubytovanie sa vám bude najlepšie hľadať vtedy, keď budete flexibilní a budete schopní prísť prakticky kedykoľvek. Pokiaľ sa vás to týka, určite to využite vo svoj prospech.

Tipy, ako nájsť čo najvýhodnejšie ubytovanie v Londýne

Na záver vám dodám zopár tipov, ktoré vám pomôžu nájsť výhodné ubytovanie so skvelým pomerom medzi cenou a kvalitou.

Tip 1: Čím skôr, tým lepšie

Váš výlet do Londýna začnite riešiť čo najskôr. Keď budete ubytovanie hľadať s predstihom, budete mať na výber z veľkého počtu ubytovacích zariadení, ktoré by už neskôr mohli byť vypredané. A tie najlepšie vypredané aj budú. Začnite čo najskôr a nájdite si pekné ubytovanie za výhodnú cenu.

Tip 2: Pozrite si aj letenky

Do Londýna sa musíte aj nejako dopraviť, pričom práve letecká doprava je vďaka nízkej cene a rýchlosti najobľúbenejšie. Pri plánovaní výletu do Londýna začnite prezeraním cien leteniek a skúste nájsť termín s lacnými letenkami, ktorý vám vyhovuje.

Je pravdepodobné, že letenky sú počas takýchto termínov lacnejšie, pretože je celkovo nižší dopyt po cestovaní do Londýna. Vďaka tomu je možné očakávať aj širšiu ponuku výhodného ubytovania.

Tip 3: Nechajte si otvorené možnosti

Odkazy na tejto stránke smerovali na jednu z najznámejších a najlepších služieb ponúkajúcich ubytovanie, Booking.com. Mnohé ubytovacie zariadenia na tejto stránke vám umožnia zarezervovať ubytovanie, ktoré budete môcť až takmer do samotného termínu výletu zrušiť bez poplatku.

Cena je pri takomto postupe mierne vyššia, no stále vám ostáva možnosť zrušiť ubytovanie a zarezervovať si nové, pokiaľ neskôr narazíte na niečo lepšie.

Tip 4: Využite filtre na Booking.com

V Londýne sú tisícky rôznych ubytovacích zariadení, kvôli čomu môže byť náročné nájsť to, ktoré vám vyhovuje najviac. Využite širokú ponuku filtrov na Booking.com a obmedzte tak zobrazovanú ponuku ubytovania naozaj iba na zariadenia, ktoré spĺňajú všetky vaše požiadavky.

Filtrovať môžete podľa typu ubytovania, hodnotenia od hostí, vybavenia ubytovacieho zariadenia, lokality, počtu hviezdičiek a mnohých ďalších parametrov.

Dostali ste sa na koniec.

Už vám neostáva nič iné, ako nájsť to najlepšie ubytovanie a užiť si výlet do Londýna.

Nájsť výhodné ubytovanie v Londýne