Royal Albert Hall

Azda každý, kto už navštívil Londýn vám potvrdí, že pri prehliadke kultúrnych pamiatok a atrakcií najviac času strávil cestovaním z jedného miesta na druhé. Londýn je totiž obrovský a jednotlivé pamiatky sú od seba častokrát vzdialené aj desiatky kilometrov, takže preprava je kľúčová.

Samozrejme, existuje metro a aj mestské autobusy, ktoré premávajú pomerne často, no bývajú preplnené a miesta ich zastávok sú obmedzené, preto aj tak veľa času zbytočne stratíte chodením pešo. Nehovoriac o pomerne drahom cestovnom, ktoré vám zvýši výdavky.

Jednoduché riešenie dopravy po Londýne

Lepšiu alternatívu ku klasickej mestskej doprave pri prehliadke Londýna ponúkajú práve takzvané Hop-On Hop-Off autobusy. Poskytujú vám komfort a absolútnu slobodu pri objavovaní kultúrnych pamiatok, bez zbytočného stresu a ponáhľania sa. Všetko záleží len na vás a na vašom tempe.

Ako to funguje?

Systém Hop-On Hop-Off autobusov je veľmi jednoduchý. V meste je vytvorených viac ako 50 zastávok autobusov, najčastejšie samozrejme priamo pri obľúbenej kultúrnej pamiatke alebo atrakcii. Autobusy robia okružné jazdy od jednej zastávky k druhej, pričom na hociktorej zastávke môžete kedykoľvek vystúpiť, prezrieť si presne tú pamiatku, ktorú chcete a znova naskočiť na ďalší autobus a previezť sa ďalej.

Hop-On Hop-Off autobusy premávajú približne každých 10-15 minút, takže naozaj sa nemusíte báť, že budete čakať na ďalší spoj dlhšiu dobu. Vždy budete mať čas si v kľude prezrieť pamiatku, pohodlne nasadnúť na autobus a odviesť sa ďalej.

Jednoduchá rezervácia a prijateľná cena

V Londýne existujú 3 hlavné spoločnosti prevádzkujúce tento typ dopravy a to Original Tour, Big BusGolden Tours. Každá spoločnosť má vlastné autobusové linky a taktiež vlastné zastávky, ktoré však nemusia pokrývať všetky atrakcie. Je preto dobré preštudovať si webové stránky prepravcov a zistiť, ktorá spoločnosť kam chodí.

Lístky na Hop-On Hop-Off autobusy je najjednoduchšie a najlacnejšie zakúpiť vopred online na webstránke vybranej autobusovej spoločnosti. Ceny lístkov sa priemerne pohybujú v rozmedzí 30-60 libier, záleží samozrejme na dĺžke ich platnosti. Najčastejšie bývajú lístky na 24 alebo 48 hodín, počas ktorých určite stihnete prezrieť všetko, čo chcete.

Nie sú vhodné pre každého

V tomto článku som sa snažil priblížiť vám výhody Hop-On Hop-Off autobusov v Londýne, no pravda je taká, že táto forma prepravy nie je vhodná pre každého. Hop-On Hop-Off autobusy predstavujú skvelý spôsob prepravy a spoznávania londýnskych atrakcií, pamiatok a ďalších zaujímavých miest, avšak iba niekoho. Iní ľudia preferujú prepravu metrom či autobusmy, prípadne pešo.

Je iba na vás, aby ste sa rozhodli, či je pre vás myšlienka Hop-On Hop-Off autobusov zaujímavá.

Titulný obrázok: By shrinkin’violet (the london hop on, hop off) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons