oxford street photo

Krásny pohľad na jesennú Oxford Street Photo by andypearsonuk

Ak patríte medzi ľudí, ktorí milujú nakupovanie, tak Oxford Street by ste v Londýne rozhodne nemali vynechať. Táto nákupná ulica sa nachádza v centre Londýna v obvode Westminister, niekoľko minút peši od Piccadilly Circus. Jej začiatok tvorí mramorový oblúk Marble Arch a koniec Tottenham Court Road (na oboch miestach sa nachádza aj stanica metra).

História tejto ulice siaha do dávnej minulosti. V čase Rímskej ríše tadiaľto viedla veľmi významná obchodná cesta, ktorá spájala Londýn nielen s okolím, ale aj so zvyškom Európy. Neskôr sa význam ulice zmenil a prepravovali sa ňou väzni odsúdení na popravu. Až v 18. storočí bola cesta s okolitými pozemkami predaná do vlastníctva grófovi z Oxfordu (áno, po ňom dostala ulica pomenovanie). Ten sa postaral o to, aby sa z tejto ulice stalo centrum zábavy v Londýne. Neskôr sa k tomu samozrejme pridali rôzne obchody a ich rozkvet trvá už od 19. storočia. Podľa niektorých odhadov žiadna iná ulica na svete nevytvorí za rok väčší obrat ako práve Oxford street.

Pri prvej návšteve Oxford street budete určite najprv trocha zmätený. Nákupy sú o čosi náročnejšie, pretože koncentrácia ľudí na tejto ulici je vskutku obrovská. Okrem menších obchodíkov nájdete na Oxford Street aj veľké nákupné domy. Medzi najluxusnejšie obchodné domy patrí Selfridges, ktorý tu stojí už viac ako sto rokov. Nech už si spomeniete na akúkoľvek značku oblečenia, buďte si istí, že na Oxford Street ju nájdete. Obchody ako Marks and Spencer, Next, Top Shop, H&M, Urban Outfitters, Zara alebo Primark patria k vôbec najnavštevovanejším butikom Oxford Street. Primark má na tejto ulici dokonca dva niekoľkoposchodové obchody.

Osobne odporúčam Vianočnú Oxford Street, kedy je vyzdobená neskutočným množstvom svetiel a dekorácií. Tradícia rozsvietenia svetiel trvá už od roku 1959 a je jednou z najočakávanejších udalostí v Londýne. Niet divu, ulicu totiž vždy rozsvieti medzinárodne známa celebrita. Na úkor toho si však budete musieť dlhšie počkať pred pokladňami či skúšobnými kabínkami.