london zoo photo

Tiger z Londýnskej ZOO, Photo by ctrlaltdileep

London ZOO nájdete v severovýchodnom rohu Regen’s Parku, preteká ňou Regent’s Canal a bola založená už v roku 1826. Spočiatku bola využívaná len na vedecké účely a stala sa tak prvou vedeckou ZOO na svete. O dvadsať rokov neskôr, roku 1847, sa jej brána otvorila tiež verejnosti.

V londýnskej ZOO v súčasnosti nájdete viac než 650 druhov najrôznejších zvierat, z ktorých 115 je na pokraji vyhynutia. Ako prvá ZOO na svete predstavila Londýnska zoologická záhrada pavilón plazov, vzniklo tu aj prvé akvárium (1853), prvý pavilón venujúci sa rôznym druhov hmyzu a roku tu bol prvýkrát predstavený projekt detskej ZOO. V detskom kútiku je dovolené sa všetkých zvierat dotýkať, rovnako ako na výstave „Animals in Action“ v Lifewatch House.

Londýnska ZOO má skutočne veľkú históriu, tradíciu a má na svojom konte ešte aj ďalšie mnohé prvenstvá. Londýnska ZOO sa môže pochváliť aj niektorými pozoruhodnými architektonickými prvkami. Skvelú povesť si získala aj tým, že na stavbe jej pavilónov a budov sa vždy podieľali najváženejší a najuznávanejší architekti danej doby.

Ako aj v ostatných zoologických záhradách, tak aj v Londýne sa snažia nahradiť klietky ohradenými výbehmi, ktoré napodobňujú prirodzené životné prostredie daného druhu. Nielenže sa zlepšia životné podmienky zvierat, ale aj návštevníci potom majú autentickejšie zážitky. Preto tu pomerne často prebieha rekonštrukcia, ktorá však nijako neovplyvňuje možnosť návštevy ZOO.

Londýnska ZOO je otvorená každý deň v roku okrem Štedrého dňa. Otvorené má do 15. júla od 10:00 do 17:30, do 4. septembra 10:00 – 18:00, do 29. októbra opäť 10:00-  17:30, a od 30. októbra 10:00-16:00 hod. Ceny vstupeniek sa v týchto obdobiach líšia, pohybujú sa však okolo 20 libier pre dospelého a 16 libier pre dieťa. Čo sa týka dopravného spojenia, tak najjednoduchšie sa  k zoologickej záhrade dostanete metrom ak vystúpite na zastávke Camden Town. Jazdia sem ale aj autobusové linky 274 a C2.