The Shard photo

Keď sa ocitnete pod Shardom, uvedomíte si, aký je vysoký.  Photo by LoopZilla

Pri prechádzke uličkami Londýna vás ani nenapadne, aké je hlavné mesto Veľkej Británie vôbec obrovské. Poďme sa na metropolu pozrieť z vtáčej perspektívy a navštíviť výškovú moderné budovu Shard, ktorá sa nachádza na stanici metra London Bridge.

The Shard teda v doslovnom preklade črep, je novovybudovaná moderná budova nachádzajúca sa v centre tohto veľkomesta. Pôvodne mala mať budova až 400 metrov, no po dlhotrvajúcich rokovaniach s povolení výstavby sa schválila výška „len“ 310 metrov. Londýnsky mrakodrap sa v roku 2012 po slávnostnom otvorení oficiálne stal najvyššou stavbou Veľkej Británie a vôbec celej Európskej únie.

Hlavným architektom budovy bol tvorca Centre Pompidou v Paríži či Postdamer Platz v Berlíne Renzo Piano z Talianska. Údajne sa inšpiroval starými fotografiami Londýna a uchvátili ho maľby a fotografie stožiarov a lodí. Trvalo celkom 3 roky, kým sa budova dostavala. Čo sa týka ďalších čísel, tak v zemi do hĺbky 54 metrov je zapustených 120 pilierov a každý tento pilier musí uniesť váhu 2800 ton. Mrakodrap zdobí 11 000 jednotlivých skiel, elektrické rozvody sú dohromady dlhé 320 km, čo je vzdialenosť z Londýna do Paríža a rúrky sú neuveriteľne 60 km dlhé.

Oficiálne je budova vysoká 309,6 metrov. Shard disponuje 44 výťahmi pre presun osôb do najvyšších poschodí. V najvyššom 72. poschodí (244 metrov) sa nachádza vyhliadka pre turistov. Vstupné do tejto časti je síce až okolo 30 libier, no môžem povedať, že výhľad, ktorý sa Vám naskytne je úplne na nezaplatenie. Pokiaľ je krásne počasie tak môžete vidieť až 55 km ďaleko do všetkých strán. Londýn ako na dlani – doslova.