Churchill War Rooms je podzemný komplex miestností, ktoré za druhej svetovej vojny slúžili ako bunker a zároveň ako riadiace centrum britských vojnových síl. Nachádza sa neďaleko Westminsterského opátstva. Komplex obývali vládni ministri aj ministerský predseda Winston Churchill.

V prípade bombového útoku plánovala armáda evakuovať ministerského predsedu a vládu z Londýna včas. S ohľadom na Londýnčanov, ktorí by sa mohli cítiť opustení, hľadali núdzový úkryt priamo v centre mesta. V roku 1938 tak bola vybraná budova blízko parlamentu, ktorá mala silnú oceľovú konštrukciu a rozľahlú základňu. Poskytovala úkryt pre vojnový kabinet počas bombových útokov a rovnako tak aj prístrešie vojenskému informačnému centru v tzv. Map room.

Churchill War Rooms boli používané 24 hodín denne až do 16. 8. 1945. V roku 1984 sa pre verejnosť otvorili hlavné miestnosti a vďaka reštaurátorskými prácam sa roku 2003 mohli verejnosti predstaviť aj tzv. Courtyard rooms, tzn. izby, kde sa jedlo, spalo a pracovalo. O dva roky neskôr bolo sprístupnené aj Churchillove múzeum predstavujúce život a prácu Winstona Churchilla.

V podzemných miestnostiach pocítite na vlastnej koži, aký bol život počas napätých vojnových dní a nocí. Prehliadku začnete vo War Cabinet Room, kde sa Churchill s ostatnými pripravovali na vojnu. V Transatlantic Telephone Room sa uskutočňovali dôležité hovory medzi Churchillom a Rooseveltom. Nahliadnete aj do Churchillovej spálne. Churchill tu však prenocoval iba trikrát, avšak štyrikrát odtiaľ predniesol vojnovú reč vrátane tej z 11.9. 1940, kedy varoval pred Hitlerovým plánom viesť vojnu proti Spojenému kráľovstvu.

Múzeum je až na výnimky otvorené každý deň (1. január, 24. – 26. december). Vstupné je pomerne vysoké, tento rok sa pohybovalo na úrovni až okolo 18 libier na dospelého. K dispozícii je audio sprievodca v niekoľkých svetových jazykoch (angličtina, francúzština, nemčina, taliančina, španielčina, holandčina, hebrejčina, čínština). Najbližšia stanica metra Westminster, St. James’s Park.