buckingham palace photo

Výmena stráží pri Buckinghamskom paláci, Photo by Gabriel Villena

Buckinghamský palác je momentálne oficiálnym londýnskym sídlom britskej kráľovnej, ale nie vždy to tak bolo. Pôvodne sa jednalo o mestské sídlo grófa z Buckinghamu. Vtedy mal podobu trojposchodového centrálneho bloku s dvoma bočnými krídlami. Onedlho po jeho dokončení, roku 1762, sa dom darom dostal do rúk vládnucemu rodu.

Palác síce neoplýva tak jedinečnú krásou ako napríklad viedenský Schönbrun, ale aj tak sa vďaka svojmu historickému významu stal jednou z najžiadanejších turistických atrakcií mesta. Je zároveň aj najväčšou kráľovskou pracovňou na svete a okrem toho, že je rezidenciou kráľovnej Alžbety II., tak sa tu konajú aj akcie štátneho významu.  Je to miesto oficiálnych privítaní hláv štátov a samozrejme veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v časoch národného veselí a kríz.

Alžbeta II. každoročne v lete opúšťa Buckinghamský palác a odchádza na tradičnú letnú dovolenku na svojom zámku Balmoral vo východnom Škótsku. Pre turistov je to skvelá správa, pretože si môžu bližšie pozrieť väčšiu časť rezidencie. Jej sídlo v metropole na Temži je pre verejnosť otvorené presne od 27. júla do 1. októbra. Vstupné pre dospelého človeka sa pohybuje na úrovni okolo 16 libier, deti zaplatia len polovicu vstupného.

Okrem interiéru máte možnosť vidieť kráľovskú výstavu aj exponáty, ktoré potešia každé ženské oko. Určite sú to karmínovej zamatové šaty, v ktorých jazdia kočom do parlamentu. Vlečka je päť a pol metra dlhá. Ešte nikdy predtým nebola táto róba vystavená. Alebo meč, ktorým kráľovná pasuje do rytierskeho stavu, či tiara s nádhernými perlami. Z výstavy si môžete hneď ešte odskočiť obrazovej galérie a kochať sa dielami napríklad Rembrandta, Rubensa, Tiziana, Van Dycka či Canaletta. Návštevníci si môžu prezrieť celkom devätnásť izieb, ktoré tvoria jadro paláca. Tieto nádherné priestory sú skutočne zdobené niektorými z najväčších pokladov Kráľovskej zbierky.