Hyde Park photo

Jazerá Hyde Parku sú plné rôzneho vtáctva, Photo by SPakhrin

Asi najznámejší park v Londýne, každoročne navštívený miliónmi turistov z celého sveta. Tak ako ostatné veľké parky v Londýne patrí medzi osem Kráľovských parkov. Hyde Park priamo susedí s ďalším obľúbeným parkom Kensington Gardens. Ide o naozaj starý park, vytvorený bol už v roku 1536 ako miesto pre poľovačky kráľov. Až po viac ako 100 rokoch bol otvorený aj pre verejnosť  a postupne narastala  jeho popularita, až sa stal jedným z obľúbených miest na oddych a zábavu v Londýne.

Už samotný vstup do Hyde Parku je krásny. Vstupnú bránu (Grand Entrance) tvorí 33 metrov dlhý rad stĺpov v klasickej gréckej architektúre, s veľmi bohatou, až extravagantnou výzdobou. Samotný areál parku ponúka mnoho príťažlivých atrakcií. Veľmi zaujímavým a typickým pre park je Speaker’s Corner, miesto na verejnú diskusiu, kde je zvyčajne tolerovaná akákoľvek sloboda prejavu, známa aj vďaka mnohým demonštráciám, ktoré tu boli uskutočnené.

Nádherná a turistami vyhľadávaná je fontána vystavaná na počesť princeznej Diany, nachádzajúca sa v juhozápadnej časti parku. Oplatí sa vidieť aj ďalšie zaujímavé pamiatky, najmä  Holocaust Memorial, fontánu Joy of Life alebo Animals in War memorial, pomník pre všetky zvieratá ktoré padli po boku vojakov vo svetových vojnách. Mimochodom, v parku žije aj veľké množstvo zvierat, najznámejšie sú ale istotne  veveričky navyknuté na ľudí, ktoré sa s obľubou nechávajú od turistov kŕmiť orieškami.

Medzi unikátne predstavenia Hyde Parku patrí tradičná salva z kanónov, ktorá sa uskutočňuje každoročne 2. júla na počesť korunovácie kráľovnej Alžbety II. a 14. novembra na počesť narodenín princa Charlesa. Každý rok sa taktiež v parku uskutočňuje veľké množstvo najrôznejších koncertov a festivalov, najmä však v letných mesiacoch.

Park je ľahko dostupný pre každého návštevníka Londýna, vynikajúce spojenie poskytuje metro s blízkymi zastávkami Lancester Gate, Marble Arch, Hyde Park Corner a Knightsbridge. Pri parku majú zastávky aj početné autobusové linky. Otváracie hodiny sú počas celého roka od 5:00 ráno do polnoci a vstup je zadarmo.