trafalgar square photo

Trafalgarské námestie, Photo by SPakhrin

Trafalgarské námestie je najväčším námestím Londýna a s pokojom ho môžeme prehlásiť aj za najväčšiu pýchu hlavného mesta. Aj samotný názov námestia je veľkou srdcovou záležitosťou britských dejín.

Jeho pomenovanie totiž vzniklo ako pamiatka na bitku pri Trafalgare. V roku 1805 vyhralo britské námorníctvo nad francúzskou flotilou. Kráľovské vojsko viedol admirál Horatio Nelson, ktorému na jeho česť a slávu postavili na námestí sochu. Tú nemôžete ani náhodou minúť, keďže sa hrdo týči uprostred námestia s výškou okolo 52 metrov.

Okrem Nelsonovho stĺpu sa na námestí nachádzajú dve fontány a na severnej strane britská Národná galéria. Na výhodnej strane je situovaná budova kostola St. Martin ‚s in the Fields, ktorá sa stala vzorom pre celý rad ďalších kostolov, najmä v Spojených štátoch amerických.

Trafalgarské námestie v súčasnosti plní veľa účelov. Slúži ako miesto mnohých politických demonštrácií a presadzovania svojho názoru. Dokonca sa tu ľudia schádzajú pri dôležitých športových udalostiach. Konalo sa tu napríklad veľkolepé občianske zhromaždenie vo veci oznámenia usporiadania letných olympijských hier v roku 2012. V roku 2007 námestí slúžilo na začatie obradov na Tour de France. Donedávna bolo využívané aj ako miesto osláv a oslavoval sa tu aj príchod Nového roka. Ten sa však od roku 2005 oslavuje pri London Eye.

A ako sa na námestie dopraviť? Samozrejme najlepším a najrýchlejším spôsobom je londýnske metro. Najbližšia stanica je Charing Cross na linke Northern a Bakerloo, ďalej je v blízkosti stanica Embankment na linkách Circle a District, a ešte Leicester Square na linkách Piccadilly a Norhern. V prípade voľby autobusovej dopravy môžete využiť linky čísel 6, 9, 11, 12, 13, 15, 13, 14, 29, 53, 87, 88, 91, 139, 159, 176 a 453. Áno, je ich pomerne veľa a dá sa povedať, že takmer všetky cesty v Londýne vedú k Trafalgarskému námestiu.