westminster palace photo

Nádvorie paláca, Photo by Roly-sisaphus

Westminsterský palác nájdete na severnom brehu rieky Temže na mieste pôvodne nazývanom Thorney Island. Je to skutočne veľmi strategická poloha, vďaka ktorej v minulosti získal dôležitú funkciu. Od 11. do 16. storočia bol totižto oficiálnym sídlom anglických kráľov.

Palác sa samozrejme nachádza aj na Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. V neďalekom chráme svätého Petra vo Westminsterskom opátstve (Westminster Abbey) je pochovaná aj väčšina bájnych britských kráľov. Za spomenutie určite stojí napríklad Richard II. aj nepriateľka na život a na smrť Mária Stuartová a Alžbeta I. Dnes sa v budove, ktorá má viac ako tisíc miestnosti, nachádza britský parlament Dolná aj Horná snemovňa.

Raz v roku sa tu odohráva aj veľmi krásne „predstavenie“. Kráľovná Alžbetu II. je sprevádzaná jedným z členov osobnej stráže do Westministerského paláca, kde nasleduje jej prejav. Ten však pripravuje predseda vlády, pričom kráľovná nemôže pozmeniť ani jedno jediné slovo. Ceremoniál má veľký historický nádych a snaží sa spojiť historické okamihy so súčasnosťou. Ľuďom má pripomínať fakt, že sláva britského kráľovstva musela prejsť dlhou cestou za demokraciou. Určite viete, že kráľovná už 150 rokov nemá politické právomoci – tie sú plne v rukách predsedu vlády.

Ak ste v Londýne, určite sa príďte pozrieť na toto nádherné miesto, ktoré má ten zvláštny historický nádych. Určite budete očarený nielen architektúrou ale aj okolitým prostredím a ďalšími stáročnými pamiatkami. Hovorí sa, že kto vynechá v Londýne Westministerský palác s jeho okolím, tak nikdy nepochopí čím si Anglicko v minulosti prešlo.