british library photo

Budova British Library, Photo by Jim Linwood

British Library je anglická národná knižnica a pokladá sa za jednu z najväčších knižníc na celom svete. Knižnica zhromažďujúce milióny kníh z celého sveta a patrí medzi moderné stavby v Londýne. Nájsť ju môžete v oblasti Bloomsbury.

Z osobnej skúsenosti vám určite odporúčam ísť do budovy British Library, St. Pancras na Euston Road, kam sa dá dopraviť vlakom, metrom, autobusom, autom, na bicykli a samozrejme aj pešo. Je tu hneď niekoľko vchodov, takže nebuďte zmätený. Navyše vedľa každých vchodových dverí sa nachádza pracovník knižnice, ktorý návštevníkom pomôže. Pre orientáciu v budove však postačí aj základná znalosť angličtiny.

Po vstupe do interiéru na človeka opäť dýchne niečo veľmi zvláštne, tajomné a príjemné zároveň. V niekoľkých prepojených decentne osvetlených miestnostiach sa nachádzate v spoločnosti naozajstných pokladov z rôznych odborov, napr. literatúry, hudby, histórie, náboženstva, zemepisu a astronómie. Za spomenutie určite stojí jedna z prvých tlačených kníh – Gutenbergová Biblia, zlaté, ručne písané posvätné islamské texty, prvá verzia niektorých diel anglickej literatúry a dokonca aj Shakespearové rukopisy.

Okrem tlačenej verzii kníh si môžete vďaka digitalizácii „prelistovať“ denník Leonarda da Vinciho. Niektoré detaily v ňom vás zaručene zaujmú. Vo zvýšenom prízemí je tiež možné si pozrieť rozsiahlu filatelistické zbierku, ktorá obsahuje nielen najvzácnejšie poštové známky sveta, ale aj kolky, poštové ceniny, poštové poukážky a rôzne pečiatky.

Nakoniec ešte niekoľko nevyhnutných informácií o knižnici. Britská knižnica je otvorená každý deň v týždni. Vo všetky dni okrem nedele od 9:30, v nedeľu od 11:00. Zatváracie hodiny sú v pondelok, v stredu, vo štvrtok a v piatok o 18:00. V utorok sa knižnica zatvára o 20:00, cez víkend už o 17:00.