horniman museum london photo

Mamut v múzeu, Photo by Jim Linwood

Horniman Múzeum sa nachádza v menšom londýnskom obvode Lewisham v oblasti Forest Hill. Má pomerne bohatú históriu, pretože bolo založené už v roku 1898 a verejnosti sprístupnené o tri roky neskôr. Budova múzea je postavená podľa návrhu Charlesa Harrisona Townsanda.

Na čo sa vlastne múzeum zameriava? Horniman začal zbierať artefakty z celého sveta a najrôznejšie vzorky už od roku 1860. Najprv otvoril iba časť svojho rodinného domu verejnosti, aby sa aj ona mohla kochať nad bohatstvom. To hromadil dlhé roky a počas svojho pestrého života. Zbierky sa však časom ešte viac rozrástli a tak bolo nevyhnutné vybudovať budovu múzea. Tá stojí dodnes aj vďaka početným rekonštrukciám.

V múzeu Horniman sa nachádza veľa prírodopisných predmetov, kultúrnych artefaktov z oblasti antropológie a hudobných nástrojov v rozsahu 350 000 kusov. V múzeu nenájdete len stále expozície, ale práve naopak. Neustále sa tu organizujú nové dočasné výstavy, akcie a najrôznejšie aktivity, takže aj pri ďalšej návšteve tu máte možnosť zažiť niečo nové. Na svoje si prídu aj menšie deti, keďže pýchou múzea je veľmi obsiahla zbierka vypchatých zvierat. Vaše ratolesti by sa určite tiež radi pozreli napríklad do tunajšieho akvária morských rýb. Súčasťou múzea je rozsiahly knižný fond, ktorý obsahuje knihy od 16. storočia až po súčasnosť. Horminan Múzeum je vhodné predovšetkým pre návštevu mladých rodín s deťmi. Každý si tu totiž nájde svoju expozíciu, ktorá ho zaujme a odnesie si pekný zážitok.

Múzeum je otvorené každý deň v roku okrem 24. až 26. decembra. Pri múzeu je obmedzený počet bezplatných parkovacích miest. Preto je najlepšie zvoliť dopravu vlakom alebo autobusom. Na autobusovej zastávke „Museum and Gardens on London Road“ stavia linky 176, 185, 197, 356 a P4. Ak sa rozhodnete pre cestu vlakom, vystúpite na stanici Forest Hill station a odtiaľ je do múzea 10 minút pešo.