tate modern photo

Pohľad na Tate Modern, Photo by ChrisPerriman

Chcete v Londýne zažiť poriadnu modernú „divočinu“? Potom je pre vás ako stvorené Tate Modern, ktoré sa nachádza v budove bývalej elektrárne v štvrti Bankside na južnom brehu Temže. Budovu projektoval v roku 1947 sir Giles Gilbert Scott, autor mosta Waterloo Bridge a preslávených červených londýnskych telefónnych búdok.

Pre potreby múzea sa však samozrejme neskôr vykonali určité úpravy. Napríklad tu bola dobudovaná dvojposchodová sklenená skriňa, ktorá vedie budovou po celej jej dĺžke a osvetľuje bývalú turbínovú halu umožňujúcu pekný a ničím nerušený pohľad na Londýn. V tejto netradičnej budove pre múzeum sú vystavované úžasné zbierky umenia 20. storočia z celého sveta. Okrem iného tu bol tiež postavený nový peší most, ktorý spája Tate Modern so schodmi na Peter’s Hill pod St. Paul’s Cathedral.

Pre návštevníkov múzea je veľkým lákadlom jeden svetový unikát. Tate Modern 7. marca 2011 odhalila Picassov akt Nahá v sochárskom ateliéri, teda najdrahšiu maľbu na svete predanú v aukcii. Obraz bol v aukčnej sieni vydražili za rekordných 106,5 milióna dolárov. Za posledných šesťdesiat rokov je dielo vystavené pred zrakmi verejnosti iba po druhýkrát, pretože sa predtým nachádzalo u súkromného zberateľa. Tate Gallery má celkovo vo svojich zbierkach asi 60 000 diel. Z toho je 4100 plátien, viac ako 50 000 akvarelov, kresieb a grafík a 1400 sôch.

Čo sa týka vstupu, tak aj do Tate Modern je vstup úplne zadarmo. Otvorené tu je štvrtok -nedeľa 10:00 – 18:00 a piatok – sobota 10:00 – 22:00.