Ak sa chystáte navštíviť Londýn, tak určite nevynechajte Kráľovské observatórium (Royal Observatory), ktoré sa nachádza na kopci v Greenwichskom parku. Naskytne sa vám neskutočný výhľad na zvyšok Greenwichu alebo Canary Wharfu, takže o fotografie rozhodne núdza nebude. Ale čo je hlavné, budete si môcť vyskúšať, aké to je byť jednou nohou na západnej a jednou nohou na východnej pologuli. Kráľovské Greenwich observatórium je totiž miestom, ktorým prechádza nultý poludník.

Dnes slúži toto observatórium len ako múzeum astronomických a navigačných prístrojov, výstavná sieň, planetárium či vyučovacie centrum. Kráľovský astronómovia tu už bohužiaľ nesídlia. Ich presun za lepšou viditeľnosťou nastal v roku 1948. A dôvod? Rozrastajúci Londýn a s ním spojené zvyšujúce sa osvetlenie spôsobilo, že pozorovania boli čoraz viac obťažnejšie až nemožné.

Informácie o vstupe

Vstupné do samotného observatória je pomerne znesiteľné. V roku 2014, kedy som toto miesto osobne navštívil, bola cena približne 7 libier pre dospelú osobu. Ako už býva zvykom, tak ceny vstupného pre seniorov, študentov a deti sú ešte výrazne nižšie. Astronomické centrum v observatóriu si návštevníci môžu prezrieť zadarmo. Vstup sa vzťahuje iba na Flamsteed House vrátane spomínaného nultého poludníka.

Dopravná dostupnosť

Greenwich je v podstate východná časť Londýna a nachádza sa hneď vedľa rieky Temže. Ak ste v Anglicku autom, alebo ste si auto požičali, samozrejme nie je problém využiť ho aj na tento výlet. Parkovanie je veľmi dobre vyriešené priamo v Greenwich parku, kde s nedostatok miest nebudete mať starosti. Samozrejme môžete využiť autobusy, vlaky, no dokonca aj lodnú dopravu.