victoria and albert museum photo

Vstup do Victoria and Albert museum, Photo by Ewan-M

Toto múzeum môžeme pokojne zaradiť medzi tie najväčšie na svete. Victoria and Albert múzeum má totiž neuveriteľných 13 kilometrov chodieb a 5 hektárov galérii, v ktorých nájdeme cez 4 milióny najrôznejších predmetov v 145 miestnostiach. Múzeum sa však prioritne zameriava aplikované a dekoratívne umenie. Múzeum pomenovali po kráľovnej Viktórii a jej manželovi Albertovi, avšak od 80. rokov 20. storočia sa mu hovorí tiež Victoria and Albert Museum, the National Museum of Art and Design.

Múzeum, ktoré bolo založené už v roku 1852, môžeme nájsť v časti KensingtonChelsea. Prvým zámerom múzea bolo vystavovať nielen umelecké, ale aj zaujímavé vedecké exponáty. To sa však zmenilo po roku 1913, kedy bolo v Londýne založené aj Múzeum vedy a tak tu ostalo „len“ umenie. To však zaručene nadchne aj ľudí, ktorí nemajú najväčšiu umeleckú dušu a cítenie.

A čo odporúčame v múzeu neobísť a neprehliadnuť? Určite to je sála Cast Court s výškou dvoch poschodí, kde nájdete množstvo sadrových sôch. Tou najvýznamnejšou je dokonalá replika trajanského stĺpu v pôvodnej veľkosti. Okrem toho tu nájdete sochy najlepších talianskych renesančných umelcov. Ako príklad uvedieme sochu Dávida od Michelangela v pôvodnej veľkosti. Najobľúbenejšie a zároveň vraj najlepšie zbierky, ktoré má múzeum k dispozícii sú – Európske umenie do roku 1600, európske kontinentálne umenia od roku 1600 do roku 1900, severné renesancie a španielske umenie, umenie Ázie, Constablova zbierka, zbierka odliatkov, zbierka odevov, galéria Franka Lloyda Wrighta.

Vstupné a dopravná dostupnosť

Čo sa týka vstupu do múzea, tak je úplne zadarmo a voľný pre každého – či už ste dospelý, študent alebo dôchodca. Dopravné spojenie je veľmi dobré a nastúpiť môžete na zastávke South Kensington (circel l. – žltá, Distrikt l. – zelená, Piccadilly – tm. modrá).