Neasdenský chrám, niekedy sa stretnete aj s výrazom Neasden Temple alebo Shri Swaminarayan Mandir, je skutočne nádherné hinduistickej modlitebné miesto. Chrám nájdete v obvode Brent v oblasti zvanej Neasden. Odtiaľ vyplýva aj jeho názov „Neasden Temple“. Chrám obdivujú státisíce turistov najmä pre exotickou výstavbu a orientálny výzor, ktorý je v tradičnom prostredí Londýna niečím neobvyklým a jedinečným.

Veľmi zaujímavý je aj príbeh jeho výstavby. Všetko stavebný materiál bol totiž privezený z Indie, kde ho spracovávalo 1 500 indických remeselníkov. Oracované kamene sa prevážali loďami a následne používali na výstavbu. Neasdenský chrám pozostáva z 26 000 jednotlivých kusov ako obrovská skladačka. Najväčší opracovaný kameň podľa informačnej tabule pri chráme váži až 5 ton a najmenší iba 50 gramov. Mandir bol vysvätený 20. augusta 1995 – samozrejme veľmi tradičným hinduistickým rituálom.

Biele týčiace sa vrcholky, zložité ornamenty na stĺpoch a hladké kupoly – to je Neasden Temple. Vnútro chrámu je vyzdobené maľbami božstiev a motívmi jari na stenách, stropoch a oknách. Do chrámu môžu vstupovať aj turisti, nie je teda výhradne učené len pre hinduistických veriacich. V jeho komplexe sa nachádza výstava, ktorá objasňuje myšlienky a základy tohto svetového náboženstva starého 8 500 rokov. Preto stojí rozhodne za to túto pamiatku zájsť navštíviť, pokochať sa pohľadom na indickú architektonickú perlu a urobiť si o hinduizme vlastný obrázok.

Chrám je otvorený je otvorený denne od 9:00 – 18:00. Metrom sa k chrámu dopravíte, keď vystúpite na zastávkach Neasden Station alebo Stonebridge. Zapamätajte si však, že pre vstup do chrámu je tu niekoľko podmienok. Neasden Temple je cirkevná pamiatka, takže musíte mať vhodný odev. V praxi to znamená asi toľko, že vás v šortkách a krátkej sukni nad kolená dovnútra nepustia. Ďalej si musíte vyzuť topánky pred vstupom do komplexu a zanechať ich v špeciálnych botníkoch. Okrem toho je zákaz fotografovania v interiéri chrámu.