Letisko Stansted Londýn

Hala na letisko Stansted, autor belboo

Ak ste leteli, alebo budete letieť do Londýna spoločnosťou Ryanair, je vysoko pravdepodobné, že budete pristávať práve na Letisku Stansted. Letisko Stansted Londýn je, podľa počtu odbavených pasažierov, tretím najväčším londýnskym letiskom, za čo do veľkej miery vďačí nízkonákladovej aerolinke Ryanair, ktorá si tu zriadila svoju londýnsku centrálu. Toto letisko sa nachádza 48 kilometrov severovýchodne od Londýna, takže pri pristáti na tomto letisku budete musieť myslieť aj na prepravu z letiska do Londýna a naspäť.

Prílet na letisko Stansted Londýn

Po pristátí na Stanstede sa nemusíte ničoho báť. Ako aj na väčšine ostatných letísk, aj tu platí pravidlo „choď tam, kam idú všetci“. Zástup cestujúcich nás doviedol až do dlhej chodby, ktorá vás nakoniec dovedie až do haly s pasovou kontrolou. Keď sme na Stanstede pristávali my, už v chodbe nás čakala dlhokánska rada nedočkavých cestujúcich, no všetko sa hýbalo relatívne rýchlo. Na pasovej kontrole je dostatočný počet prepážok, a ich počet je riadený operatívne, podľa počtu prichádzajúcich cestujúcich v danej dobe. Pri samotnej kontrole dokladov si pracovník prezrie váš občiansky preukaz alebo pas, a pomocou čipu si vás skontroluje a zaznamená, že vstupujete na územie Veľkej Británie. Ak máte ešte starý občiansky preukaz, bude musieť pracovník namiesto jednoduchého načítania čipu ručne zadať kód vášho preukazu do počítača. Možno sa na vás škaredo pozrie, no ja som s tým žiadny problém nemal.

Ak máte cestovný pas s biometrickými údajmi, bude tento proces ešte jednoduchší. Na letisku Stansted, ako aj na iných anglických letiskách, sa nachádzajú tzv. ePassport brány, v ktorých stačí priložiť váš cestovný pas k snímaču. Tieto brány pomocou systému na rozoznanie tváre porovnajú vašu tvár s biometrickými údajmi uloženými v čipe vášho biometrického pasu, ak všetko pôjde bez problému, čo by aj malo, vy bránou jednoducho prejdete a vyhnete sa tak čakaniu v rade na kontrolu dokladov.

Doprava medzi letiskom Stansted a centrom Londýna

Keďže sa Stansted nachádza až 48 kilometrov od centrálneho Londýna, mali by ste si pred odletom premyslieť, ako sa dopravíte zo Stanstedu do Londýna a naspäť. Ako na všetkých letiskách, existujú viaceré možnosti, ako to urobiť. Pokúsime sa urobiť prehľad možností dopravy, a následne vám odporučiť podľa nášho názoru tú najlepšiu možnosť.

Taxíky z letiska Stansted

Jednou z možností dopravy medzi Stanstedom a Londýnom je využitie taxíkov. Je to však podľa nás príliš drahá možnosť. Predsalen, 48 kilometrov je už relatívne dlhá vzdialenosť, a taxíky v Londýne nie sú najlacnejšie. A ak ste leteli na Stansted, je takmer isté, že ste leteli s nízkonákladovou aerolinkou, takže nedáva zmysel teraz platiť vysokú sumu na taxík. Ak ste však skupina, ktorá dokáže maximálne využiť kapacitu jedného auta, taxíky sa môžu javiť ako skvelá možnosť, hlavne kvôli pohodlnosti. Dokážu vás doviesť až k vášmu ubytovaniu, čo je veľmi príjemné a pohodlné.

Priamo na letisku sídli taxi spoločnosť 24×7, ktorá vás odvezie do centrálneho Londýna už od 20 libier na osobu, respektíve 37 libier za spiatočnú cestu. Aby ste však platili takúto cenu, musíte ich vozidlo plne naplniť. Existujú však aj rôzne iné spoločnosti, ktoré vás, ak sa s nimi dopredu dohodnete, vyzdvihnú na letisku Stansted a odvezú do Londýna.

Autobusy z letiska Stansted

Na linke Stansted – Londýn premávajú viaceré autobusové spoločnosti, ktoré sú zamerané práve na transfery medzi letiskami a Londýnom. Hlavne sa jedná o National Express, Terravision a easyBus. Ceny za jazdu do Londýna sú rôzne, no väčšinou sa pohybujú okolo 10 libier, ak chcete odviesť naozaj do centra. Do okrajovejších častí Londýna vás dokážu odviesť už od 6 libier.

Spoločnosť easyBus poskytuje variabilné ceny, ktoré sa líšia podľa času a vyťaženosti liniek v danom čase. Na svojej stránke inzerujú, že vás do Londýna odvezú už od 2 libier, no takéto lacné to zrejme mať nebudete.

National Express ponúka spoje na London Victoria a Stratford a London Liverpool street, Terravision vás odvezie na rovnaké tri zastávky, a easyBus ponúka transfer na Baker Street a Old Street. Konkrétnu ponuku autobusov, liniek a ich cien nájdete na oficiálnych stránkach letiska.

Keď si dopredu kupujete lístok na spoj, musíte si u všetkých menovaných spoločností, dopredu zarezervovať miesto na konkrétny spoj, teda na konkrétny čas. To je nie vždy jednoduché, pretože neviete, koľko sa na letisku po pristátí zdržíte, respektíve, či nebude lietadlo meškať.

Spoločnosti väčšinou poskytujú možnosť lístok za nejaký poplatok vymeniť na lístok na iný spoj, alebo vás jednoducho (v prípade voľnej kapacity v danom spoji) odvezú aj iným spojom. Na to sa však nedá spoľahnúť. Samozrejme sa ponúka možnosť zakúpiť si lístok aj priamo na letisku, no je možné, že spoje budú vypredané a vy budete čakať na prvý voľný autobus.

Vlak Stansted Express

stansted express photo

Stansted Express po príjazde na Liverpool street station, autor oxfordian.world

Treťou možnosťou, ktorú sme pri ceste do Londýna využili, a využili by sme ju aj znova, je Stansted Express. Ide o pravidelný vlak, ktorý premáva každých 15 minút na trase London Stansted – London Liverpool Street a späť.

Cesta trvá 47 minút a je naozaj pohodlná. Cestovné sa pohybuje už od 8 libier za jednu cestu, túto cenu však dosiahnete iba pri kúpe spiatočných lístkov pre viaceré osoby vopred online. V prípade, že sa odveziete až na konečnú stanicu, teda Liverpool street, dostanete sa priamo na veľkú stanicu metra, z ktorej sa dostanete už na akékoľvek miesto v Londýne.

Hlavnou výhodou však ostáva, že pri Stansted Expresse si kupujete lístok nie na konkrétny vlak, ale iba na konkrétny deň. Je teda jedno, či váš let bude meškať, alebo budete dlho stáť v rade na kontrolu dokladov. Vždy môžete nastúpiť na prvý vlak, ktorý pôjde, a vy tak nebudete musieť čakať. Lístky na Stansted Express si môžete pozrieť, respektíve kúpiť na oficiálnych stránkach letiska.