Obslúženie všetkých návštevníkov najnavštevovanejšieho mesta sveta je náročná úloha. Keďže sa Anglicko a Veľká Británia nachádzajú na ostrove a od väčšiny potenciálnych návštevníkov ich oddeľuje more či oceán, veľká časť z nich prichádza do Londýna práve leteckou dopravou. V posledných rokoch tvorili návštevníci prichádzajúci do Londýna leteckou dopravou až približne 80 percent z celkového počtu zámorských návštevníkov mesta. Zvyšných 20 percent bolo rozdelených medzi turistov prichádzajúcich lodnou dopravou a tunelom pod la Manche v prospech tunelu. Kvantá turistov, ktorí každým dňom prilietajú do Londýna, alebo z neho odlietajú, by boli pre jedno letisko veľmi náročnou záťažou, kvôli čomu v Londýne nenájdete jedno, ale hneď šesť letísk. Aj keď sú niektoré letiská väčšie a známejšie ako iné, kľudne sa môže stať, že budete pristávať na akomkoľvek z nich. Postupne vám predstavíme všetkých šesť letísk zoradených podľa počtu odbavených pasažierov.

Informácie z prvej ruky sú jednoznačne najlepšie. Pracujeme na tom, aby sme pre Vás mali kvalitné informácie o jednotlivých letiskách, no ešte sme ich všetky nezažili na vlastnú kožu. Keď sa nám podarí tieto letiská navštíviť, budeme vás informovať o tom, ako to na nich skutočne funguje.

Letisko London Heathrow

Heathrow Terminál 5

Terminál 5 letiska Heathrow, autor Warren Rohner na flickr pod licenciou CC BY-SA 2.0

Nepochybne najväčším a najznámejším letiskom Londýna je letisko London Heathrow, ktoré je jedným z najrušnejších letísk na svete. Iba v roku 2014 obslúžilo rekordných 73,4 miliónov pasažierov. Jeho výhodou je obzvlášť dobrá dostupnosť do mesta, kedže je jedným z iba dvoch letísk, ktoré sa nachádzajú priamo v Londýne. Priamo pri letisku sa nachádza zastávka metra na Picadilly line, ktorou sa jednoducho a veľmi výhodne dostanete priamo do centra.

 

 

 Letisko London Gatwick

Druhým najväčším letiskom v Londýne je London Gatwick nachádzajúce sa zhruba 47 kilometrov južne od Londýna. V roku 2014 využilo služby tohto letiska viac ako 38 miliónov pasažierov. Lietajú sem aerolinky ako Aer Lingus, British Airways, EasyJet, Monarch Airlines, Norwegian Air Shuttle, Virgin Atlantic a iné.

 

stansted photo

Fotografia haly na letisku Stansted, autor belboo

Letisko London Stansted

Londýnske letisko Stansted sa nachádza v Essexe. Je tretím najrušnejším letiskom mesta Londýn a štvrtým v celom Spojenom Kráľovstve. Primárne sa zameriava na tzv. low-costové aerolinky, ktorých najväčším a najznámejším predstaviteľom je Ryanair. Lietajú sem však aj iné aerolinky, ako napríklad easyJet.

 

Letisko London Luton

Letisko Luton nachádzajúce sa v Bedfordshire je v rebríčku Londýnskych, ako aj Britských letísk v tesnom závese za Stanstedom, aj keď je počet prepravených pasažierov v porovnaní s týmto letiskom takmer polovičný. London Luton je, podobne ako Stansted, zamerané na low-costové aerolinky, no je viac zamerané na aerolinku easyJet, ktorá tu má umiestnenú svoju centrálu.

 

london city airport photo

Fotografia haly na letisku London City, autor markhillary

Letisko London City

Letisko City je po Heathrowe druhým letiskom, ktoré sa nachádza priamo na území mesta Londýn, kde je umiestnené v oblasti Docklands. Keďže sa toto letisko nachádza blízko pri centre, nemôžu sem lietať veľké lietadlá, čo silno obmedzuje používanie tohto letiska na diaľkové lety, ktoré neboli na letisku London City až do roku 2011 vôbec povolené.

 

Letisko London Southend

Najmenej používaným letiskom mesta Londýn je Southend, ktoré v roku 2014 prepravilo viac ako 1 100 000 pasažierov. V porovnaní s ostatnými letiskami to síce nie je veľa, no počty pasažierov rýchlo rastú. Do roku 2020 by sa toto číslo mohlo zvýšiť na viac ako 2 milióny pasažierov, aspoň podľa predstáv vedenia letiska London Southend.