london underground photo

Fotografia značky Londýnskeho metra od autora az1172

Londýnske metro je, s približne 3,4 miliónmi prepravených pasažierov denne, nenahraditeľným spôsobom dopravy po Londýne. Spolu Londýnske metro pokrýva 270 staníc, medzi ktorými sa nachádza spolu 402 kilometrov dráh. Spolu po Londýne premáva 11 liniek metra, ktoré pokrývajú veľkú časť rozlohy mesta. V tomto článku nájdete dôležité informácie o metre, spolu s cenami metra a rôznymi spôsobmi, ako za jeho použitie zaplatiť.

 

Stanice a linky Londýnskeho metra

Stanice Londýnskeho metra sú rozdelené celkom do 9 tarifných zón, z ktorých je však najdôležitejších iba prvých 6. Zóny 1 až 6 pokrývajú celé územie Veľkého Londýna a zopár staníc mimo tejto oblasti. Pre ostatné stanice mimo Veľkého Londýna sú vytvorené zóny 7 – 9, pričom sa najvzdialenejšie stanice nachádzajú práve v zóne 9.

Väčšina turistických atrakcií je pokrytá stanicami patriacimi do tarifných zón 1 a 2, takže sú tieto zóny najpoužívanejšie. Keďže sa zóna 1 nachádza v úplnom centre Londýna, je cestovanie v nej drahšie, ako vo vonkajších zónach.

Ak do Londýna cestujete po prvý krát a obávate sa, že sa v metre nebudete vedieť orientovať, môžete sa upokojiť. Keďže Londýn je jedným z najnavštevovanejších miest sveta, je všetko prispôsobené tomu, aby sa v ňom návštevníci vedeli orientovať. Na každej stanici sa nachádza veľká mapa všetkých staníc a liniek metra, na ktorej viete nájsť stanicu, na ktorej sa nachádzate spolu so stanicou, na ktorú sa chcete dostať. Následne vás šípky dovedú až pri nástupište danej linky. Nemusíte sa báť, že nastúpite na opačný smer vybranej linky, a to vďaka výpisu všetkých staníc, na ktoré každý smer linky smeruje. Pri výpise staníc sa nachádza šípka, ktorá vás usmerní na správnu stranu nástupišťa.

Mapa staníc a liniek Londýnskeho metra

Mapa staníc a liniek Londýnskeho metra, kliknutím zobrazíte väčšiu verziu

 

Na mape vidíte všetky linky Londýnskeho metra. Nachádza sa tu Bakerloo Line, Central Line, Circle Line, District Line, Hammersmith & City Line, Jubilee Line, Metropolitan Line, Northern Line, Piccadilly Line, Victoria Line a Waterloo & City Line.

Eskalátory

london underground escalator photo

Eskalátor v Londýnskom metre, autor garryknight

Ako tomu v každom správnom metre býva, aj v tom Londýnskom sa nachádza veľké množstvo dlhých a rýchlych eskalátorov. Celkovo sa ich v Londýnskom metre nachádza 430, pričom najviac ich nájdete na stanici Waterloo, kde sa ich nachádza až 23. Najdlhší z nich, na stanici Angel, sa Nemusíte sa však ničoho báť.

Jediným pravidlom, ktoré by ste mali na týchto eskalátoroch dodržiavať, je výber správnej strany na státie. Ak sa neponáhľate a chcete sa eskalátorom iba odviezť, postavte sa na jeho pravú stranu, a tú ľavú nechajte voľnú. Ľavá strana je „rezervovaná“ pre tých, ktorí sa ponáhľajú a chcú po schodoch kráčať. Toto pravidlo je často pripomínané informačnými obrázkami a nápismi takmer pri každom eskalátore.

 

Tarify a ceny v Londýnskom metre

Za cestovanie Londýnskym metrom si môžete zaplatiť rôznymi spôsobmi, pri ktorých sa líši spôsob platenia, ako aj ceny za samotné použitie metra.

Prvým, klasickým, spôsobom platby za metro je zakúpenie lístka na jednu cestu v hotovosti. Tento spôsob je samozrejme najmenej výhodný, keďže ceny za jednu cestu sa pohybujú od £4.80 za cestu v zóne 1 či rôznych kombináciách dvoch či troch zón. Tento spôsob platby vám neodporúčame, keďže je v porovnaní s ostatnými možnosťami výrazne drahší.

Pri všetkých spôsoboch platby sa rozlišuje medzi tzv. „Peak“ a „Off-peak“ tarifmi, čím sa rozlišuje medzi cestovaním počas špičky a mimo nej. Peak (špičkové) tarify platia od 6:30 do 9:30 a od 16:00 do 19:00.

London Travelcard

London Travelcard je papierová karta, ktorou si môžete predplatiť cestovanie na rôzne obdobia. Konkrétne sa jedná o 1 deň, 7 dní, mesiac či celý rok. Ak budete cestovať v zónach 1 až 6, bude vás stáť denná Travelcard £12.00, ak budete cestovať iba mimo špičky, alebo £12.00 (zóny 1 až 4) až £17.00 (pre zóny 1 až 6) pre cestovanie aj počas špičky. Týždenná Travelcard pre zóny 1-2 stojí £32.10. Pri pridávaní zón sa cena zvyšuje napríklad na £58.60 za týždeň cestovania po zónach 1 až 6.

Oyster Card

Najpoužívanejším spôsobom platby za cestovanie metrom, ktorý používa veľká väčšina cestujúcich metrom je Oyster Card. Touto čipovou kartou platíte postupne, teda za každú cestu sa vám pripočíta určitá suma. Za cestu v rámci zóny 1 sa vám pripočíta £2.30, a napríklad za využitie všetkých zón 1 až 6 (napríklad cestovanie z centra na letisko Heathrow) sa pripočíta £5.10, ak cestujete počas špičky, respektíve £3.10, ak cestujete mimo nej.

Čo je však na Oyster Card najzaujímavejšie, je to, že celková cena za 1 deň je obmedzená cenovým stropom. Tento strop dokonca vždy výhodnejší ako Travelcard pre rovnaké obdobie. Tento spôsob cestovania je teda bezkonkurenčne najvýhodnejší. Jeho jedinou nevýhodou je, že si túto čipovú kartu musíte vybaviť v jednom z okienok, ktoré sa nachádzajú na staniciach metra, v špeciálnych obchodoch či aj na niektorých letiskách. Okrem nabitia peňazí na túto kartu musíte zaplatiť aj zálohu, ktorá vám však bude vrátená spolu s nevyužitým zostatkom pri vrátení karty.

Pre turistov existuje špeciálna Visitor Oyster Card (návštevnícka Oyster karta), ktorá sa po jej použití nevracia a môžete si ju nechať. O oboch kartách pre vás pripravujeme článok s detailnými informáciami o ich zakúpení a používaní.