Oyster Card je plastová karta, ktorá predstavuje skvelý a najčastejšie využívaný spôsob platby za hromadnú dopravu v Londýne. Môžete ju použiť na zaplatenie cestovného na autobusoch, električkách, metre, vlakoch a mnohých iných dopravných prostriedkoch v Londýne.

Oyster kartou môžete platiť tzv. pay as you go, čo znamená, že pri každom použití dopravného prostriedku sa vám odčíta z kreditu odpovedajúca čiastka. Cez Oyster Card si môžete zaplatiť aj Travelcard, čo je predplatená cestovná karta na určité obdobie a určité cestovné zóny mesta Londýn. Najvýhodnejšie však asi bude platiť spôsobom pay as you go. Aj keď sú jednotlivé ceny za cestovanie relatívne vysoké (napríklad £1.50 za cestu autobusom či napríklad £2.30 za cestu metrom v rámci zóny 1), no na celkovú sumu zaplatenú za jeden deň je nastavený strop, ktorý nikdy neprekročíte. Tento strop je dokonca výhodnejší ako Travelcard za dané časové obdobie.

Ako a kde kúpiť Oyster Card

Oyster Card si môžete zakúpiť v jednom z mnohých okienok, ktoré nájdete na staniciach metra, v špeciálnych obchodoch či niekedy aj priamo na letiskách. Napríklad pri cestovaní z letiska Stansted vlakom Stansted Express na Liverpool street station si môžete po príchode na stanicu kúpiť vašu Oyster Card a ďalej pokračovať vo vašej ceste napríklad metrom. Je to výhodné a pohodlné. Za kartu zaplatíte zálohu £5 spolu so sumou, ktorú si budete chcieť na vašu kartu nabiť. Záloha a nevyužitý zostatok vám budú po vrátení karty vyplatené späť. Viac o Oyster Card nájdete na oficiálnych stránkach dopravného podniku Londýn – Travel for London.

Visitor Oyster Card

Visitor Oyster Card je špeciálnou vereziou Oyster Card určená špeciálne pre turistov. Hlavnou výhodou tejto karty je to, že si ju môžete objednať dopredu a môže vám byť doručená domov ešte predtým, ako vyrazíte do Londýna. Nebudete si teda vašu kartu musieť vybavovať na stanici, ako je tomu pri klasickej Oyster Card.

Visitor Oyster Card vás bude stáť £3 + poštovné, k čomu musíte samozrejme pripočítať kredit, ktorý chcete na karte mať. Visitor Oyster Card sa po použití nevracia a ostáva vám aj po opustení Londýna. Kredit na nej nikdy nevyprší, takže ak sa plánujete do Londýna vrátiť, môžete si ju priniesť znovu. Visitor Oyster Card môže byť aj pekným suvenírom, ktorý si z Londýna odnesiete. Viac informácií o Visitor Oyster Card nájdete na oficiálnych stránkach dopravného podniku Londýn – Travel for London.