doubledecker photo

Doubledecker autobus v Londýne, Photo by jikatu

Určite ste sa pred prvým výletom do Londýna tešili na dvojposchodové autobusy, ktorými je Londýn známy. A je tomu naozaj tak. „Double-deckerov“ tu uvidíte naozaj mnoho. Autobusy majú veľa zastávok po celom meste, a sú jednou z možností rýchlej prepravy po Londýne. V Londýne sa nachádza mnoho úzkych a kľukatých uličiek, ktorými by klasický, dlhý autobus nemusel vždy prejsť. Vďaka druhému poschodiu ponúkajúcemu ďalšie miesta na sedenie, môžu byť dvojposchodové autobusy kratšie a obratnejšie.

Jednou z jasných nevýhod autobusov, oproti napríklad metru, je to, že autobusy sú účastníkmi premávky na Londýnskych uliciach. Ako tomu býva v každom veľkom meste, aj v Londýne sú často dopravné zápchy a autá sa pohybujú pomaly. Raz sa nám stalo, že sme namiesto využitia autobusu v centre mesta išli radšej peši, a tento autobus sa nám podarilo vždy, keď mal červenú na semafóre, dobehnúť. Samozrejme tomu tak nie je vždy a v iných častiach mesta sú autobusy skvelým dopravným prostriedkom.

Platba za autobusy prebieha vždy bezhotovostne. U šoféra autobusu si nikdy lístky kúpiť nemôžte. Musíte mať platnú Travelcard, alebo si pri vstupe do autobusu „pípnuť“ vašu Oyster kartu. Pri použití Oyster karty vám bude odčítané cestovné vo výške £1.50, bez ohľadu na to, kam cestujete. Teda aspoň ak ste sa v daný deň ešte nedostali na denný strop vašej Oyster karty. Tento strop bude, ak ste v daný deň používali iba autobusy a električky, a necestovali ste napríklad metrom, iba £4.40.

Skvelou možnosťou, ktorú vám odporúčame využiť, je pokúsiť sa sadnúť si na prvú radu sedadiel na poschodí autobusov. Z týchto miest máte krásny výhľad na ulice Londýna a na všetko, čo sa okolo vás deje. Nám sa to podarilo vo večernom autobuse z ľudnatej Oxford street. Autobus síce išiel pomaly a veľmi často stál, no pohľad na krásu nočného Londýna z toho najlepšieho miesta stál naozaj za to. Bude to chcieť trochu šťastia, alebo čakania, kým sa miesta uvoľní, no odporúčame vám to skúsiť.