London city hall photo

Nočný pohľad na City Hall a Tower Bridge, Photo by DncnH

Londýnska mestská radnica, alebo ak chcete City Hall, sa nachádza medzi London Bridge a Tower Bridge, na južnom brehu rieky Temže v rozvojovej oblasti zvanej More London v mestskom obvode Southwark.

Londýnsku radnicu navrhol jeden z popredných britských architektov Norman Foster a bola dokončená v júli 2002. Je postavená na mieste, kde v minulosti stálo prístavisko. Svojím jedinečným dizajnom je nástrojom zaujímavého porovnania okolitých architektonických štýlov. Vďaka svojmu nezvyčajnému tvaru býva niekedy prirovnávaná k motocyklové helme, znetvorenému vajcu alebo prilbe Dartha Vardera. Zaujímavosťou je, že nemožno presne určiť, kde má prednú a zadnú stranu. Tvar radnica a použité materiály majú svoje opodstatnenie. Cieľom bolo totiž vytvoriť stavbu, ktorá by príliš nezaťažovala okolité prírodné prostredie a bola čo najviac energeticky úsporná.

Ako návštevníci môžete navštíviť napríklad vyhliadkovú terasu. Radnica nemá žiadnu pravidelnú otváraciu dobu, pretože k terase vedie prístup cez priestory mestskej rady (The Chamber), kde sa často konajú zasadnutia a rokovania. Priehľadnosť stien umožňuje všetkým, čo majú záujem, vidieť londýnsku radu pri práci – čo má poukázať na transparentnosť. Odporúčam vám určite použiť špirálovitú rampu, ktorá vedie okolo zasadacej miestnosti. Londýnska radnica je verejnosti prístupná, no akchcete vstúpiť do budovy, potom musíte samozrejme prejsť bezpečnostnou kontrolou. Ak budete mať šťastie, tak sa tu občas konajú výstavy zadarmo s tematikou Londýna.

Londýnska radnica je najlepšie dostupná metrom, vystúpite na zastávke London Bridge (Jubilee and Northern lines). Ak zvolíte autobus, použite linku 42, 47, 78, 381 alebo RV1. City Hall by ste si mali určite poriadne obhliadnuť, najmä ak ste fanúšikmi stavieb 21. storočia a moderného dizajnu.