Podľa mnohých návštevníkov Londýna je St Paul’s Cathedral (Katedrála svätého Pavla) najkrajšia budova v historickej časti City. Katedrála má obrovskú kopulu pokrytú olovom, ktorá je vôbec druhá najväčšia na svete – hneď po kupole v bazilike Sv. Petra v Ríme.

St. Paul’s  je skutočne dominantnou stavbou. Na prvý pohľad vás ohromí aj jej západné priečelie. Odporúčame sa sem vybrať vo večerných hodinách, kedy je zaliate zaujímavým zeleným svetlom a vy tak máte ešte väčší zážitok. V ďalšej časti katedrály určite nevynechajte pohrebisko kapitánov a umelcov, ale kráľov by ste tu hľadali len márne. Umelcov je tu pochovaných dokonca oveľa viac ako vo Westminster Abbey, kde prebieha korunovácia panovníkov.

Krásu St Paul’s Cathedral si najviac uvedomíte pod spomínanou kupolou, ktorá je zdobená nádhernými freskami od Thornhilla. Najbohatšia zdobená a najkrajšia časť katedrály je však oltárny priestor, kde sa nachádzajú veľkolepé, prepracované, pozlátené mozaiky s obrazmi vtákov, rýb, zvierat a prírody, ktoré pochádzajú z 90. rokov 19. storočia. Vo vedľajšej južnej lodi sa nachádza jediná kompletne zachovalá socha (pôvodná katedrála pri Veľkom požiari zhorela), ktorá zostala ešte zo starej St. Paul ‚s, teda portrét Johna Donna, básnika, kazateľa a svojho času aj dekana St Paul’s.

Katedrála je dodnes aktívne využívaná k bohoslužbám ako bežným, tak mimoriadnym a hostila aj rad celosvetovo sledovaných udalostí. Zaujímavosťou napríklad je, že sa tu konal pohreb Winstona Churchilla, svadba princa Charlesa a lady Diany či bohoslužby za obete newyorských teroristických útokov.

Vstupné a dopravná dostupnosť

Vstup do katedrály je mimo bohoslužieb spoplatnený sumou 15,50, študenti zaplatia £13,50 a deti £5,50. Ak plánujete výlet s celou rodinou, tak oceníte rodinné vstupné 2 deti + 2 dospelí za £34,50. Odporúčame si vstupenky zabezpečiť v predstihu, napríklad pri rezervácii lístkov cez internet môžete ušetriť až £2 na jednej vstupenke. Čo sa týka dopravy, tak najrýchlejší a najlepší spôsob ako sa ku katedrále dostať je zastávka St. Paul’s (Central l. – červená).