tower bridge photo

Tower Bridge v otvorenom stave, Photo by Dave Straven

Kto v dnešnej dobe nepozná Tower Bridge? Dúfame, že nikto taký neexistuje, veď sa jedná o jeden z najslávnejších mostov na svete – prinajmenšom v Európe. Poďme si ho však bližšie predstaviť a povedať o ňom pár základných informácii.

Tower Bridge je skvostný architektonický most dokončený v roku 1894. Okrem toho, že je veľmi slávny, môžeme bez výčitiek o ňom prehlásiť, že je aj najkrajším mostom v Londýne. Máme pre Vás  aj niekoľko zaujímavých čísel. Tak napríklad so stavbou mosta sa začalo v roku 1886 a práce, na ktorých sa podieľalo 5 dodávateľov a 432 robotníkov, trvali teda dlhých osem rokov. Dva masívne piliere, ktoré boli položené na dno rieky Temže, boli zaliate viac ako 70 tisícami tonami betónu.

Rozpätie medzi oboma vežami je až 60 metrov a most môže byť otvorený a umožniť preplávanie veľkých lodí.  Vrcholky veží sú vzájomne prepojené dvoma výškovými lávkami, ktoré slúžili do roku 1909 chodcom, vo chvíli, keď bola cesta zdvihnutá kvôli lodiam. Lávky však boli pre verejnosť uzatvorené z dôvodu, že sa sem zbiehali prostitútky, zlodeji a stali sa aj obľúbeným cieľom samovrahov.

Vstupné a dopravná dostupnosť

Po moste sa môžete kľudne kedykoľvek prejsť a naskytne sa vám nádherný výhľad na rieku. Ak by vám to nestačilo, môžete sa pozrieť aj do jeho vnútra. Veže Tower Bridge sú otvorené každý deň od 10:0 do 18:00 a vstupné stojí okolo 6 libier pre dospelého a 4,5 pre študenta. Vo vežiach nájdete menšie múzeum a taktiež sa môžete pokochať ešte lepším výhľadom. Záujemcovia si v súčasnosti môžu objednať ešte špeciálne prehliadku s názvom „V zákulisí“, ktorá zahŕňa návštevu súčasného riadiaceho centra, ktoré nahradilo pôvodné parné stroje. Ak tu už budete, tak určite odporúčame ísť aj do vežičiek, ktoré sú veľmi unikátne.