British museum photo

Panoráma z Britského múzea, Photo by Ian Muttoo

British Museum alebo ak chcete Britské múzeum patrí medzi tie najnavštevovanejšie múzeá Londýna. Bolo založené už v roku 1753 a pokladáme ho za jedno z najvýznamnejších múzeí histórie i kultúry.

Britské múzeum je mnohými pokladané za najveľkolepejšiu budovou v Londýne a zdobí ju 44 jónskych stĺpov. Múzeum vlastní obrovské zbierky kresieb, kníh a starožitností, ktoré kedy boli zhromaždené pod jednou strechou. Je to obrovská zbierka umenia a artefaktov dávnych kultúr z celého sveta za obdobie posledných dvoch miliónov rokov! Britské múzeum obsahuje viac ako sedem miliónov predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúcich históriu ľudstva od začiatku až do súčasnosti. Nechýbajú predmety vyrobené Vikingami, Rimanmi, Egypťanmi a mnohými ďalšími.

Obdivovať môžete keramiky, šperky, sochy, obrazy, predmety dennej potreby a iné. Svoj obdiv môžete venovať aj prastarým múmiám, ktoré v British Museum nemôžu rozhodne chýbať. Medzi vzácne exponáty patrí napr. Rosset Stone, kameň, ktorý pomohol k rozlúšteniu egyptských hieroglyfov.

Múzeum je otvorené 360 dní v roku (s výnimkou pre Veľký piatok, 1. január a 24. – 26. december). Navštíviť ho môžete od 9:00 do 18:00 a vo štvrtok dokonca od 9:00 do 23:00. Obrovským plusom je voľný vstup zadarmo, v British Museum sa totiž platia len krátkodobé výstavy či špecializované akcie. Ak navštívite Londýn, tak neurobte podobnú chybu, ako som urobil ja pri prvej návšteve, keď som toto múzeum obišiel. Pri druhom výlete do Londýna bolo však Britské múzeum na prvom mieste na zozname pamiatok a miest, ktoré chcem navštíviť. A naozaj neľutujem.