Jednu z najväčších galérií sveta, National Gallery, nájdete v Londýne vo štvrti Westminster na Trafalgar square. V Londýnske galérii môžete na vlastné oči vidieť obrazy z celej západnej Európy. Zbierka, ktorá má viac ako dvetisíc exponátov datujúca sa od stredoveku až do začiatku dvadsiateho storočia, vám môže ponúknuť diela takých majstrov, ako boli napríklad Monet, Van Gogh, Picasso alebo Leonardo da Vinci.

História National Gallery začína v 19. storočí, kedy si kráľ Juraj IV. uvedomil, že veľa významných európskych miest otvorilo pre verejnosť pôsobivá umelecké múzeá (Louvre v Paríži, Vatikánske múzeá v Ríme alebo Uffizi vo Florencii) a nechcel, aby bola Británia pozadu. Presvedčil tak nie príliš ochotnú vládu, aby zakúpila dom práve zosnulého Johna julia Angerstein, bohatého ruského bankára a zberateľa umenia. Súčasťou kúpe bola totiž tiež zbierka 34 malieb od významných maliarov ako Rembrandt alebo Rubens.

Keďže je tu dnes v hlavných galériách stále vystavených viac ako tisíc obrazov, je skutočne potrebné dostatok síl a trpezlivosti, aby ste stihli všetko zhliadnuť za jediný deň. Ak chcete zbierkou prechádzať chronologicky, tak určite začnite v Sainsbury Wing (Sainsburyské krídlo), postmodernej prístavbe, ktorá s hravosťou napodobňuje prvky pôvodného neoklasicistního štýlu galérie. Vítanou inováciou je tu Gallery Guide Soundtrack, stručný nahovorený komentár ku každému z tisíc vystavených obrazov. Soundtrack je k dispozícii zadarmo, aj keď obsluha od vás bude požadovať „dobrovoľný príspevok“ 3 libry.

Galéria je otvorená denne od 10:00 do 18:00, každý piatok až do 21:00, uzavreté je len 1. januára a od 24. do 26. decembra. Vstup je pre všetkých úplne zadarmo. Najjednoduchšie sa sem dostanete metrom, v blízkosti sú totiž zastávky metra Leicester Square a Charing Cross.