london eye photo

Nočná fotografia London Eye, autor Jack Oxenbury

Azda každý turista, ktorý zavíta do Londýna, pozná London eye, ktoré by sa dalo do slovenčiny preložiť ako Londýnske oko, a videl ho na vlastné oči. Jedná sa o tretie najväčšie vyhliadkové koleso na svete, ktoré je vysoké úctyhodných 135 metrov. Nachádza sa na južnom brehu Temže, kde je obklopené rôznymi ďalšími pamiatkami, múzeami a inými turistickými atrakciami. Jedná sa o najnavštevovanejšiu platenú turistickú atrakciu v celom Spojenom kráľovstve, s viac ako 3 a pol miliónmi návštevníkov ročne. London eye poskytoval dlhú dobu najvyššie verejne dostupné vyhliadkové miesto v Londýne, až kým ho v roku 2013 nepredbehla vyhliadková plošina na Sharde.

London eye poskytuje 32 kabín, z ktorých sa do každej zmestí 25 ľudí. Jedno plné otočenie kolesa trvá približne 30 minút a koleso zvyčajne nezastavuje, pretože rýchlosť otáčania je dostatočne pomalá, aby umožnila nastupovanie za jazdy.

Vstupenky a ceny

Štandardný lístok na London eye stojí 21.50 libier pre dospelých (nad 16 rokov) a 15.50 libier pre deti. Deti mladšie ako 4 roky sa odvezú zadarmo. Ak budete chcieť navštíviť London Eye počas rušných hodín, je možné, že budete musieť nejakú dobu čakať. Ak chcete, môžete si priplatiť ďalších 10 libier a mať prístup do tzv. fast lane, teda rýchlej rady. London Eye samozrejme ponúka rôzne zľavy, ako napríklad rodinné zľavy, alebo zľavy pri nákupe lístkov online. Ceny jednotlivých typov vstupeniek nájdete na oficiálnych stránkach London Eye.