downing street photo

Schránka na dome s číslom 10, Photo by Defence Images

Downing Street je ulica, ktorá získala prívlastok – najslávnejšia ulica v Londýne. O tomto titule by sme však mohli pochybovať, keďže väčšinu ľudí napadne obchodná Oxford Street. Poďme sa však pozrieť na to prečo je Downing Street veľmi často objektom mnohých novinárov, filmárov a fotografií návštevníkov Londýna.

Na Downing Street sa nachádzajú budovy, ktoré slúžia už viac ako dve storočia ako sídla dvoch najdôležitejších predstaviteľov vlády Veľkej Británie – predsedu vlády a ministra financií. Legendárny dom s číslom 10 je od roku 1732 rezidenciou ministerského predsedu, zatiaľ čo č. 11 patrí ministrovi financií. Ulica sa nachádza v Whitehalle priamo v centre Londýna, len pár minút chôdze od budov parlamentu a na okraji areálu Buckinghamského paláca. Ulica bola pomenovaná po Sirovi Georgiovi Downingovi, ktorý bol za svoje vojenskej služby odmenený rozsiahlym pozemkom.

Ďalej tu nájdeme aj sídlo úradu vlády (dvere č. 9) a tiež sídlo tlačového, komunikačného, informačného a výskumného oddelenia predsedu vlády (dvere č. 12). Verejnosť bohužiaľ do domu č. 10 prístup nemá, kto by ale nechcel vidieť slávne dvere, za ktorými sa píše história? Winston Churchill odtiaľ predstavoval dôležité rozhodnutia počas druhej svetovej vojny, Margaret Thatcher tu rozhodovala počas bitky o Falklandy. Budova sa bohužiaľ stala aj terčom teroristické skupiny IRA – v roku 1991 v jej záhrade explodovala bomba. Táto ulička je preto uzavretá bránami a dobre strážená už z dôvodu ochrany predstaviteľov vlády.